Egy világsztár képei Balatonfüreden
Merüljetek el a vibráló színek és formák világában, a balatonfüredi Vaszary Villában március 9-ig láthatjátok a világhírű magyar művész, Vasarely Repedéseken át című kiállítását!
Vasarely – Repedéseken át
A balatonfüredi Vaszary Villában látható március 9-ig - szerdától vasárnapig 10-18 óra között - Vasarely – Repedéseken át című kiállítása.
A két szinten megtekinthető különleges színű és formavilágú reprodukciókat Rieder Gábor, a kiállítás kurátora mutatta be a megnyitó ünnepségen, ahol olyan apróságokra is fény derült, miért repedezett csempére kerültek a kiállított művek információi.
A repedések nem véletlenül lett a tárlat címe, Vasarely egy párizsi metróállomás repedezett csempéiből merítette az ihletet. A repedéseken át jutott el ahhoz a nonfiguratív nyelvezethez, amely megalapozta a világhírű op art életművét. A kiállítás az 1981-es Bartók Mappától a rendszerváltás idején készült transzparens multiplikágig mutatja be a Magyarországon készült Vasarely műveket.
A művész legnépszerűbb magyarországi motívuma, a Zebrák is több formában látható a kiállítás nyitótermében.
Kattints, és olvass még Vasarelyről és a Vaszary Villáról!
Vasarely, a világsztár
Bár az optikai művészet kiemelkedő alakja, Vasarely ritkán járt a Balatonnál, a művészt is megihlette a tó, a Magyar Tengerről készített sokszorosított alkotásai a mai napig keresettek a párizsi és a New York-i galériákban is.
A 80-as években szinte minden otthonban akadt egy-két Vasarely reprodukció. Lehet, hogy nektek is voltak az ő mintáival készült képeitek, faliszőnyegeitek, takaróitok, porcelán tálkáitok?
A színes, geometrikus minták ebben az időben a modernitás és a jólét szimbólumai voltak – árulta el a kiállítás kurátora, Rieder Gábor. Tőle tudjuk azt is, miért különlegesek az itt látható reprodukciók, és hogyan került a Párizsban élő művész aláírása műveinek Budapesten szitanyomott másolataira.
A másolat is eredeti?
Vasarely szerette volna meghódítani a világot, ha arra gondolunk, hogy volt olyan műve, ami a világűrbe is feljutott, azt gondolom, ez sikerült is neki. Úgy tekintett magára és az általa készített művekre, mint egy zeneszerző a kottáira, és a kotta alapján a többi művész sokszorosíthatta, felhasználhatta az ő színeit, formáit, újraalkothatta műveit. A Párizsba emigrált magyar művész a műtárgyak terjedését, sokszorozódását és demokratizálódását hirdette.
A sokszorosításnak az egyik módja a szitanyomás volt, amikor papírra vagy plexire kerültek műveinek pontos másolatai. Ehhez ő konkrét pantonszíneket is megadott.
A magyarországi sokszorosító mesternek, Fajó Jánosnak a nyolcvanas években a vasfüggönyön innen nem volt könnyű dolga, mert nem minden árnyalat volt elérhető nálunk, sőt, néha a megfelelő minőségű papírt is úgy kellett becsempészni Jugoszláviából. A festékek is sokszor titokban, dunsztosüvegben érkeztek Svájcból.
Vasarely megkapta a Pesti Műhelyben készített másolatokat, de csak a tökéleteseket szignózta, hitelesítette. A füredi kiállítás képeire is így került az ő aláírása.
Gyertek, merüljetek el a vibráló színek és formák között!
A kiállítás a VisitBalaton365 és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány közreműködésével jött létre.
Töltsetek el több napot Balatonfüreden
A kiállítás megtekintése előtt vagy után sétáljatok le a közeli jégpályához, ha nem is korcsolyáztok, nézzétek a jégfolyosókon korizókat, hallgassátok a zenét, vagy üljetek be valamelyik cukrászdába, étterembe, borbárba, sétáljatok a parton. Kóstoljátok meg a Dzsemboriban a Balaton sütijét is!
Számos farsangi program, borkóstoló és még bringatúra is vár rátok a téli hónapokban is. Szállást az egyszerű apartmanoktól az ötcsillagos hotelig minden kategóriában találtok a településen.