A Szigligeti-várat már messziről látjátok, ahogy közeledtek a meseszép településre, macskaköves utcák, nádtetős házak és varázslatos panoráma vár rátok.
A Szigligeti várat messziről észreveszi az utazó, az északi parton a 71-es út jegenyefasorán autózva juthatunk el a településre. A várat a déli partról, a környező tanúhegyekről és kilátókból is láthatjátok, mindenképp sétáljatok fel, ha erre jártok. A vár egész évben látogatható, minden évszakban csodálatos.
A vulkanikus hegytetőn 750 éve áll a vár, mely a török időkben sem került idegen kézre, beérték a környező, könnyebben bevehető várakkal. Miután a déli parton Fonyód is török kézre került, a szigligeti vitézeknek a Balaton felől hajókkal is védeni kellett a környéket. Tiszta időben füstjelekkel még a Sümegi várnak is tudtak üzenni. Fentről, tiszta időben ti is láthatjátok a 25 km-re levő tornyokat.
Érkezhettek Szigligetre autóval, biciklivel vagy hajóval, vitorlással, a látvány minden irányból lenyűgöző. Kisgyerekekkel is nyugodtan elindulhattok felfelé, bár sok meredek rész vár rátok, ezek könnyen leküzdhetők. Egy jó tanács a hölgyeknek, a magas sarkú cipőt csak az esti vacsorához vegyetek fel!
A vár alatti parkoló gyakran zsúfolt, ezért érdemes az autót a település határában hagyni, majd egy macskaköves, meredek úton felsétálni a várig, ahol két gasztroudvar is vár, a fagyit mindenképpen kóstoljátok meg, többnyire hosszú a sor, de érdemes kivárni.
A várba vezető meredek szakaszon a környékbeli végvárak makettjei mellett pihenhettek, nem véletlenül vannak padok, nyugodtan üljetek le. A megújult Tóti Lengyel-kapun léptek be a Balaton várába. A kapu utáni hatalmas udvaron színpad, nézőtér, ágyuk, kemence és büfé is van, ebben a magasságban vannak a mosdók is. Kipróbálhatjátok az íjászkodást és csecsebecséket is vásárolhattok. Ez a helyszíne a várjátékoknak, fegyveres harci bemutatóknak és a nyári koncerteknek is.
A várfalakról már itt csodás panoráma tárul elétek, meseszerű az apró falu a vár alatt kanyargó utcácskákkal, a hatalmas gesztenye, mandula és diófákkal, a nádtetős házakkal, a domboldalba kapaszkodó szőlőkkel, az ember azt érzi, itt megállt az idő.
A vár magját a pannonhalmi bencések építették 1260-62 között, vár 400 évig folyamatosan épült. A nemrég felújított kétemeletes bencés toronyhoz még meg kell mászni jó pár lépcsőt, meredek hegyoldalon ha elfáradtok, korlátba kapaszkodva tudtok egyre feljebb jutni.
Izgalmas részei a kiállításnak a makettek által bemutatott hétköznapi jelenetei. A sajkában ülő alakok teljesen élethűek, ahogy az udvar jobb oldalán kialakított teremben a lakomázó csoport is.
Tudtátok, hogy a végvári időkben nemcsak jelentős élelmiszerkészleteket halmoztak fel a várban, de a várudvaron haszonállatokat is tartottak, hogy a harcok idején is biztosítva legyen az élelemellátásuk? És arról hallottatok, hogy a várudvaron egész nap főtt a leves? A bográcsba mindent beledobtak, húst, halat, zöldségeket, ettek belőle reggel, délben és este is, amikor kezdett kifogyni a belevaló, akkor pótolták azt. A kanál közös volt, tányért is csak a jobb módúak használtak.
Az egyik kiállítóteremben bárki megemelheti a buzogányt, a szablyát, hajítódárdát, csákányfokost, pallost. Persze, a tartóból teljesen kivenni nem lehet őket, de a súlyuk alapján el tudjátok képzelni, milyen nehéz lehetett ezekkel harcolni.
A palotaszárny tornyában háromdimenziós filmvetítés mutatja be a vár történetét, de a kilátás miatt is érdemes felmenni. Akár a várfalon is eljuthattok innét a legmagasabb pontra, itt kötelező a szelfi, hihetetlen a látvány.
Alattatok a Balaton, balra a Badacsony hegye, jobbra a nádasok, szőlők, mögöttetek pedig a Szent György-hegy. A szénaboglyák, a harsány zöld rétek, mezők, szőlők, erdők, a víz ezernyi kék árnyalata és a nádtetős házak nemcsak a művészeket ihletik meg. Ha tudjátok, nézzétek meg szikrázó napsütésben és naplemente idején vagy éjszakai vezetett túrán is a várat.
A várfalakra csak a kijelölt helyen, a kiépített úton, lépcsőn szabad felmenni, ne másszatok fel máshova, balesetveszélyes lehet.
Az 1690-es években egy villám a lőportároló toronyba csapott, megsemmisült szinte az egész vár az oklevelek, ingóságok nagy részével együtt. A villámcsapás elképzelt filmkockáit megnézhetitek egy távcsőszerű időgép segítségével.
A vár tövében álló Római katolikus templomban nyaranta orgonakoncerteket adnak, lefelé jövet érdemes a hatalmas gesztenyefa alatt egy kicsit megpihenni.
Az ófalu nádtetős házai között sétáljatok vissza a kocsihoz, valóságos időutazás lesz ez a gyaloglás.
Szigligeten magánszállások, apartmanok várnak, ha megéheztek, jó szívvel ajánljuk a Kikötő Éttermet, a Villa Kabalát és a Vulcánus pizzériát. Ne hagyjátok ki a hegy borait sem, nyáron a strandon pedig szinte kötelező sült keszeget enni. Ehhez belépőt sem kell váltanotok, az utcafront felé is van kiszolgálás a büfékből.