Ugrás a fő tartalomraUgrás az oldal aljára

Nézd, milyen mesés a Hegyestű!

Megjelenés: 2024. nov. 4., hétfő

Zánka partjaihoz közel, Monoszló mellett 337 méterre magasodik a jellegzetes formájú Hegyestű. Az itt álló 50 méter magas bányafal egy 8 millió évvel ezelőtt működő vulkán belseje, gyere velünk, mutatjuk, mit láttunk!

Messziről csalogat a Hegyestű

Messziről uralja a tájat és csalogat a különleges formájú magaslat, amit a 71-es útról autóval is megközelíthettek. Fent egy parkoló is van, de lassan hajtsatok a szűk, kanyargós úton, ahol sok gyalogos és kerékpáros is közlekedik.

Ha vonattal érkeztek a térségbe, akkor a Zánka-Köveskál megállóhelynél kell leszállni, innen a sárga jelzést követve juthattok fel hegyre. Zánkától öt, Monoszlótól két kilométerre fekszik a hegy és az egykori bányában található Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, de meredek utolsó szakaszra számítsatok.

A pénztár melletti fogadóépületben kiadványokat, ajándéktárgyak vásárolhattok, van egy kis büfé és mosdó is. A helyszínen több piknikezésre alkalmas asztal, pad, pihenő székek, játszótér és kerékpártároló is van.

Bazaltbánya működött Hegyestűn

Az 1930-as években kezdték el a bazaltbányászatot a Balaton-parton, mert az útjavításhoz, építéshez és a vasúti építkezéshez alapanyagra volt szükség. Csak az 1960-as években sikerült elérni a tiltakozóknak, hogy a munkálatokat felfüggesszék. De ekkorra a Hegyestű fele eltűnt, eredeti, kúp alakú formája csak a Balaton felől látható, északi része odalett, cserébe viszont feltárult páratlan belseje.

Az ötmillió évvel ezelőtti vulkánkitöréskor a kráterben megdermedt láva a hőingadozásoknak és a természeti eróziónak köszönhetően különleges formákra vált el. A húsz-harminc centiméter átmérőjű, tűre emlékeztető, sokszögletű, függőleges oszlopokon a szél, a csapadék, a növényzet alkotta erózió ma is munkálkodik.

A látvány különleges, eltörpülünk a természet csodája mellett, a képződmény olyan, mint egy távoli egzotikus vidék vagy mint egy földöntúli táj.

Múzeum és mesebeli kilátás

Az egykori bazaltbánya épületében kiállítás látható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park térségének földtani felépítéséről, természeti értékeiről, a bazaltbányászat emlékeiből. A Dunántúl jellegzetes kőzeteiből összeállított szabadtéri kőparkot is járjátok körbe.

Korláttal védett lépcsőn tudtok felmenni a hegy tetejére, minél magasabbra értek, annál szebb panoráma tárul elétek.

A Balaton-felvidék jellegzetes tájrészleteit, a természet és ember összhagjának tipikus képét ismerhetitek meg felülnézetből.

Panoráma térkép segítségével azonosíthatjátok a Káli-medencét övező természeti képződményeket. Előttetek a Balaton, délről a Fonyódi-hegy, onnan nyugatra a Badacsony, a Gulács, a Keszthelyi-hegység, a Csobánc, a Fekete-hegy, a Boncsos-tető, a távolban még a Tátika is felismerhető.

Mivel fokozottan védett természeti értékről van szó, a Hegyestű látogatása korlátozott: November 11-től márciusig 14-ig zárva van, tavasszal és ősszel reggel 9-től 5-ig, a nyári szezonban este 7-ig látogatható.

Ha erre jártok, a kirándulást érdemes összekötni a Káli-medence más természeti látnivalóinak felfedezésével is.

Nézd meg az őszi akciós balatoni szálláskínálatot!

Itt is jártunk

Ne maradj le az élményekről

2024. dec. 31., kedd

Az év utolsó napján egy hangulatos túrával várnak benneteket Badacsonyban! Öltözzetek rétegesen, legyen nálatok kulacsban forró tea vagy egy kis forralt bor! Képzett túravezető meséli el útközben a hegy legendáit és történetét, miközben páratlan panorámában lesz részetek!

Ugrás az oldal tetejére