Ugrás a fő tartalomraUgrás az oldal aljára

Belekóstoltunk a főúri ízekbe - Festetics-örökség a balatoni gasztronómiában

Megjelenés: 2024. jún. 13., csütörtök

A Festetics Gasztronómiai Éttermi Héten nyolc étterem várta Keszthelyen és a környékén a vendégeket egy különleges, főúri ételsorral. Milyen lehetett a barokk kastély konyhája? Mutatjuk!

Festetics örökség

Ha a keszthelyi Festetics család neve felmerül, akkor a városban található csodaszép, barokk kastély biztosan az eszetekbe jut. De azt tudtátok, hogy közel 25 ma is látogatható turisztikai helyszín kapcsolódik a Festetics-örökséghez?
Nyugat-Balaton – Hévíz turisztikai kistérség megközelítőleg lefedi a Festetics család keszthelyi uradalmát, melynek központja Keszthely városa volt.

A helyszíneket körbelátogathatjátok autóval, gyalogtúra során, és akár egy kerékpáros túra részeként is.

Kattintsatok, és ismerjétek meg részletesen a látnivalókat!

Ha kerékpáros útvonalakra vagytok kíváncsiak, itt találjátok a legjobb tippeket!

Főúri lakomák

Képzeljétek magatok elé a Festetics család gyönyörű kastélyát és a benne rendezett estélyeket. A vendégek az asztalok mellett ülnek és vidáman beszélgetnek. S vajon milyen ételeket, italokat fogyasztottak?

A kastélyban dolgozó történészeknek köszönhetően előkerült néhány ünnepi lakoma menüsora, Kardos Laura és Iski Szilvia ezeket a recepteket, ételsorokat átadta Varjú Viktor séfnek, aki a Zenit Hotel és Étteremben a mai kor konyhai technológiáját használva Ács István séffel megalkotta az éttermi héten kóstolható ételsort, aminek egy részét mi is megkóstoltuk.

A Festetics uradalom híres volt vadászterületeiről, őzet, szarvast és fácánt vadásztak, majd fogyasztottak előszeretettel, az erdők-mezők bőségesek voltak gombatermésben is. Akkoriban a Balaton és a Zala-folyó a halak mellett folyami rákokban is gazdag volt, a kereskedelmi kapcsolatoknak köszönhetően pedig számos keleti fűszer is gazdagította a főúri konyhát.

A rezi, tomaji, diási szőlőhegyen voltak a Festeticsek szőlőültetvényei. Többfajta szőlőt termesztettek, a XX. századra az olaszrizling, a rajnai rizling és a zöldszilváni volt az uralkodó, pincéikben a borok mellett saját készítésű pezsgő is került a palackokba. A mai Festetics Helikon Taverna volt a legjelentősebb borászati központ, innét irányították a szőlőtermesztési és borkészítési tevékenységüket.

A főúri családban nemcsak a nevelőnők, komornyikok voltak francia származásúak, hanem a borászok is, így Magyarországon az elsők között készült pezsgő a keszthelyi uradalomban. A habzó ital annyira kedvelt volt, hogy Festetics Tasziló egyszer a győztes versenylovát is megitatta a nemes nedűvel.

A Festetics család első udvarmestere, Thiery Hyppolit felügyelte és látta el a kastélyba érkező mindig népes, rangos vendégsereget, munkásságának és a régi keszthelyi magas minőségű gasztronómiának állít emléket a Zenit Balaton teraszán található szobor.

Festetics ízek napjainkban

A Festetics Gasztronómiai Éttermi hét célja, az volt, hogy a Festetics-örökség ne csak látnivalókban és szellemiségében, hanem ízek által is megismerhető legyen.

Ebben az időszakban nyolc Keszthely és környéki étteremben színesítették az étlapot a Festetics család nevéhez köthető ételekkel.

Mit kóstoltunk? Mutatjuk!

A Zenit Balaton Étteremben a Festetics hallevest, Vörösboros szarvaslapockát pirított csontvelővel, ceruzababbal és Anna burgonyával és Rizspudingot Császárné módra friss gyümölcsökkel kóstoltunk.

A korabeli halleves nem hasonlít a mai ismert halászlére, egy tejszínes, kurkumás, kapros levest tálaltak a legnemesebb balatoni hallal, a fogassal és garnélával, sajnos a Zala-folyó és a Balaton ma már nem bővelkedik rákokban.

A szarvaslapocka mellé tálalt morzsával szórt velőscsont már látványában s lenyűgöző és meghökkentő volt, az ízek kavalkádja fenségesre sikerült. A komponálás záró akkordja, könnyed rizspuding a friss gyümölcsökkel nem véletlenül volt a grófi, hercegi asszonyok kedvence.

A keszthelyi Johns Pubban, ahol alapvetően a mai kor ízei dominálnak, stílusában is inkább fiatalos, laza, de magas minőséget nyújtó hely sem volt idegen ez a menüsor. Itt az alábbi ételsort választottuk: Libamáj terrine rétegezett almatortával, mazsolás kaláccsal, Fogas filé rák paprikással és vajas galuskával, saláta szívvel, Festetics tortácska.

A nyári melegben a libamájhoz tálalt réteges almaszeletek könnyedsége izgalmas ízkavalkádot eredményezett.

A fogas és a rák nemcsak napjaink kedvelt halétele, már a Festeticsek is előszeretettel fogyasztották a nemes alapanyagokat, de ők még a teknősbékát is a legnemesebb húsok közé sorolták. Nem, teknősbékalevest ma már sehol nem kínálnak a magyarországi éttermek.

A Festetics tortácska könnyed, pisztáciás, mandulás piskótája és a csokoládé házasságából született, elegáns desszert, bármikor szívesen zárnánk vele a vacsoránkat.

Jövőre is lesz Festetics Gasztronómia Hét, figyeld oldalunkat, ha nem akarsz lemaradni a főúri ízekről. Addig pedig a vonyarcvashegyi Zenti Hotel kínálatában keressétek az állandó Festetics ízeket.

Itt is jártunk

Szeptember 7-én a Szent György-hegy Matiné programon déltől nyolcig kinyitottak a pincék, piknik, finom falatok és borok, varázslatos kilátás, hatalmas séták vártak bennünket!

Ne maradj le az élményekről

Ugrás az oldal tetejére