Ahol a Zala találkozik a Balatonnal – vízitúra egy rejtett világba

Tudod, hol folyik a Zala a Balatonba? Vadregényes vízi világ és végtelen nádas között kanyarog a Kis-Balatonból érkező folyó. Elmeséljük, hogyan juthatsz el ide Keszthelyről SUP-pal, és mutatjuk a drónnal készített képeinket!
Keszthely - Fenékpuszta - SUP
Ha már jártál a Balaton nyugati csücskében, minden bizonnyal átautóztál vagy vonatoztál a Fenékpuszta melletti Zala-hídon. Sportos nyaralók biciklivel is áthaladhattak rajta, hiszen itt vezet át a Balatoni bringakörút is. Mi most SUP-ra pattantunk, és megnéztük közelről – az élmény pedig minden várakozást felülmúlt.
A keszthelyi Helikon strandról indultunk, és a Balaton nyugati partját követve Fenékpusztáig eveztünk. Az irány egyszerű volt: a nádas mentén haladtunk, távol a strandok nyüzsgésétől.
Már néhány evezőcsapás után magunk mögött hagytuk a fürdőzőket, és egyre mélyebbre jutottunk a természetbe – vízitökök, fehér tündérrózsák, hattyúk, kormoránok és a part menti fák csendje kísért bennünket.
A fenékpusztai öbölnél egy darabig csak sejtjük, hogy hol lehet a befolyó, azt elárulom, hogy biciklivel már réges-rég visszaértünk volna Keszthelyre, miközben a deszkán állva még csak keressük a nád közötti vízi ösvényt.
A nádasban való bolyongás során úgy éreztük, egy elvarázsolt világba csöppentünk. A víz itt barnásabb, – ez a Kis-Balaton felől érkező Zala sajátos jellege, amit a természetes humin anyagok festenek színessé.
Az igazi felfedezés akkor kezdődött, amikor megtaláltuk a Zala befolyását, és egészen a fenékpusztai hídig evezhettünk fel. A látvány olyan volt, mintha a Tisza-tó egy rejtett szegletében járnánk – nehéz elhinni, hogy ez a csendes, vadregényes világ is a Balaton része.
Lelassulás
Az egész túra kb. 15 kilométer hosszú, kényelmes tempóban, sok megállóval nagyjából 4 óra alatt teljesíthető. Visszafelé már nem siettünk – megálltunk csobbanni, fotózni, piknikezni a deszkán lebegve.
A természet ritmusához igazodtunk, és közben egy olyan arcát láttuk meg a tónak, amit a legtöbben talán sosem tapasztalnak meg.
Ez a túra nemcsak sport, hanem felfedezés, feltöltődés és kikapcsolódás – egy kaland, ami újra és újra eszünkbe juttatja: a Balaton sokkal több, mint amit első pillantásra látunk.
Hasznos tudnivalók egy hosszabb SUP-túrához
Ha van saját SUP-od, könnyebb dolgod van, de kölcsönzőből is bérelhetsz egész napra deszkát ma már szinte bármelyik balatoni strandon. Hosszabb túrára csak akkor indulj, ha magabiztosan irányítod a deszkát, és tudsz úszni. Figyeld a vihar és a széljelzést, és csak akkora távot válassz, amire fizikailag felkészültél.
Ne hagyd ki a bemelegítést (a pumpálás is az 😊), és gondoskodj napvédelemről, folyadékról, némi élelemről (a csoki gyorsan olvad!), valamint vízhatlan csomagolásról. Legyen nálad feltöltött mobil, töltsd le a vízi mentők appját, ez a BalatonHelp,és viselj mentőmellényt.
Fontos: ne szemeteljetek, és ha nem szervezett túrára mentek, mindig szólj valakinek, merre indultok, mikorra terveztek visszaérni. Egy jó túránál csobbanás is lesz, ez felfrissít, pihentet, szóval akkor is vizes leszel, ha nem úgy billensz bele véletlenül evezés közben a vízbe.