Ugrás a fő tartalomraUgrás az oldal aljára

A Balaton egyik jelképe - Xantus János Gömbkilátó és Magasösvény

A 165 méter magas Kopaszdombon áll az egész évben látogatható, különleges, méhsejt alakú kilátó, ahova romantikus séta, gyerkőcös kirándulás vagy bringatúra során is könnyedén feljuthattok.

A méhsejtszerű Gömb

A 15 méter átmérőjű Gömbkilátó 240 darab egyforma, szabályos háromszöglemezből álló szerkezete a legelső budapesti nemzetközi vásárra készült 1963-ban. Abban az évben ez az építmény, mint az Idegenforgalmi Hivatal standja volt a legnagyobb attrakciója a BNV-nek.

A szerkezet egy geometria érdekesség, méhsejtszerű alakja az évtizedek során sem vesztett népszerűségéből.

1966-ban került Balatonboglárra, a tervek szerint belső üvegburkolatot kapott volna, de ezt nem sikerült kivitelezni. Mivel a dombtetőn a gömböt a szél és a lépcsőző kirándulók folyamatosan rezegtetik, mozgatják, szétpattantak volna az üveglemezek. De ne aggódjatok, bár kissé furcsa érzés az izgő-mozgó kilátóban lépcsőzni, teljesen biztonságban vagytok.

A Gömb az 1980-as években átesett egy nagy felújításon, hosszú évekig zárva volt, 2012 óta ismét látogatható. Zics László építész javaslatára díszkivilágítással látták el, így az északi partról is csodálatos látvány.

Xantus Jánosról, a híres természettudósról nevezték el, 2013 óta az Örökségünk – Somogyország Kincse díjjal is büszkélkedhet.

Az északi part hegyei

A fás, dombos területre gyalog, bicajjal vagy dottóval tudtok eljutni. Az Evangélikus templom mellől egy erdei lépcsősoron, kissé meredekebb úton, a Kilátó utcai ingyenes parkolóból egy könnyebb sétával értek fel.

A kilátóba jelképes belépő megváltása után a legfelső szintről eléd tárulnak az északi part hegyei, melyeket, ha van nálad 100 forintos érme, közelebb hozhatsz a telepített távcsövek segítségével.

Lombkorona ösvény

A kilátó körül épült 10 méter magas, 500 méter hosszú lombkorona tanösvényen 15 állomás során ismerhetitek meg a környék élővilágát. Az acélhálós, fa kapaszkódóval ellátott ösvény a várdomb keleti és nyugati gerincén fut végig, végén egy kilátópont is található, ledes-világításának köszönhetően éjszaka is látszódik.

A parkban tudtok sétálni, piknikezni, egy plédre leheveredve igazi relaxációs élmény itt lenni, csillagokat nézni, a lombkorona ösvényen sétálni, de ha felpörgetnétek a család adrenailnszintjét, egy élménypark is vár rátok.

Bobozással, hófánkozással, íjászattal, kötélpálya- és falmászással összekötve akár egy egész napot itt tölthettek. Padok, asztalok, büfé, ingyenesen használható mosdók, pelenkázó, kerékpártároló is van a domb tetején, így kisgyerekekkel is bátran elindulhattok.

Ha romantikus programnak választjátok, akkor sem fogtok csalódni, a magasban készített közös szelfi életre szóló emlék lesz. Eltévedni nem tudtok, rajzos táblák is segítenek eligazodni a tisztáson.

Az évek során kedvelt fesztiválhelyszín is lett, a nappali bulijairól ismert Be Massive Horizon partysorozat egyik állandó helyszíne.

A gömbön túl

Ha a Gömbkilátóban tett kirándulás során megéheztek, ajánljuk a strand közelében, az évszázados platánfák árnyékában található Gianpierro’s Éttermet, akik a 2023-as Év strandétele versenyen hideg tökfőzelékükkel nyertek díjat. Ha nyáron fagyiznátok, a Tejvirágban kóstoljátok meg a Balaton forró csókját.

Ha strandolnátok, több száz méter hosszú, kiválóan felszerelt szabad strandok várnak, melyek az év hűvösebb napjain sétányként is látogathatók.

Ha a boglári borvidék borait kóstolnátok meg, a közeli Kishegyen érdemes betérni a Pócz vagy a Konyári pincészetet.

Számos jó minőségű apartman és vendégház közül választhattok, ha néhány napot eltöltenétek a dél-balatoni településen.

Gardália napok - Tihanyi Garda Fesztivál 2024.
A Szigligeti Vár titkai
Festetics-kastély - barokk pompa Keszthelyen
Lassulj le te is - bivalyrezervátum a Kis-Balatonnál
Madár és horgászparadicsom - Kis-Balaton

Legfrissebb beszámolók

Ugrás az oldal tetejére