A Kis-Balaton tökéletes úti cél, ha csendre, energiára és feltöltődésre vágyunk, de a pecásoknak is kedvelt terepe. Családi túrákra, osztálykirándulásra és romantikus sétákra is ideális helyszín.
Ha nemcsak strandolnátok, fürdőznétek a Balatonban, akkor a nagy tó tisztaságáért felelős Kis-Balaton régió jó választás. Tanösvényei egész évben ingyenesen látogathatók.
Zalakarostól néhány percnyi autózásra, Keszthelytől, Hévíztől és a déli Balaton-parttól negyed órás útra található. Kiépített kerékpárutakon is eljuthattok a Kányavári-szigethez és a balatonhídvégi Madárvártához is, a környező, kis forgalmú autóutakon is biztonságosan tudtok tekerni.
A Balatonmagyaródot és Sármelléket összekötő műútról tábla jelzi a letérőt a Kányavári-szigethez.
A Kis-Balaton egy mesterségesen létrehozott tórendszer, első üteme a 80-as évek közepén készült el, azzal a céllal, hogy a Zala és sok kisebb patak hordalékát a Keszthelyi-öböl előtt dolgozza fel a természet.
A tározók kialakítása előtt a Zala Zalavártól 15-20 nap alatt ért a fenékpusztai befolyóhoz, most több mint 100 km-nyi töltéssel lett elterelve a folyó, a természetnek van ideje feldolgozni a tápanyagokat, a Zala vize így körülbelül 120 nap alatt, már megtisztulva ér a Balatonba.
A rendszer csodája, hogy ez az épített környezet mára egy különleges természeti élőhely és kirándulási célpont lett.
26 műtárgy, zsilipek, hallépcsők, hidak biztosítják, hogy a víz a területen maradva megtisztuljon, miközben egy rendkívül gazdag természeti környezet alakult ki, több mint 300 védett faj élőhelye lett.
A Kányavári-sziget a Kis-Balaton fokozottan védett területe. A szigethez kiépített út vezet, melynek végén fizetős parkoló és mosdó is van. A kis szigetre egy különleges fahídon át érkezünk, ez a régió egyik jelképe. Romantikus sétára, fotózkodásra tökéletes célpont.
A sziget kedvelt kirándulási célpont, de nagy a zöld terület, soha nem tapasztalható zsúfoltság. Van hely labdázni, tollasozni és nagyokat futni a szabadban.
Kiépített főzési, szalonnasütési helyszínek várnak rátok, ha van horgászengedélyetek, és szerencsétek is van, akár az itt kifogott halakat is megsüthetitek.
A 15 állomásból álló Búbos Vöcsök tanösvény másfél km hosszú, kényelmesen bejárható, információs táblák segítségével ismerhetitek meg a Kis-Balaton madárvilágát. A sziget közepén egy fából épült madármegfigyelőhely, kicsit távolabb egy felújított többszintes kilátótorony és egy idilli réten játszótér is van.
A közeli balatonhídvégi Madárvártánál ingyenes parkolóhely vár rátok, innét indulhattok hosszabb sétákra, akár a néhány kilométernyi távolságra levő Kányavári-szigetre is, vagy kerekezhettek a csatornák mentén. A terület nagy része fokozottan védett terület, nem látogatható, figyeljétek a táblákat és ne térjetek le a kijelölt túra és kerékpár útvonalakról, tetemes büntetés vár rátok, ha egy természetőrrel találkoztok a nagyközönség elől lezárt területen.
A Kis-Balaton felfedezée során legyen nálatok távcső, fényképezőgép, számtalan vízi madár látható a területen, kócsagok, gémek, récék, ludak, sirályok, hattyúk, kárókatonák mellett apró énekesmadarak, ragadozó madarak is megfigyelhetők. A téli időszakban több tízezer vadlúd száll le naplemente előtt a vízre, messziről hallatszik a gágogásuk.
Ha szerencsétek van, siklót, rókát, sünöket is láthattok. Kérjük, ne etessétek az állatokat, ne szemeteljetek, ne hangoskodjatok!
A horgászengedéllyel rendelkezők számára horgászási lehetőség az Újszabar-Zalavár összekötő út, valamint a Kányavári-sziget közvetlen környezetében nyílik.
A Kányaváry-sziget körül rendszeresek a vezetett vízi túrák, és szárazföldi vezetett túrára is jelentkezhettek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park oldalán.
Szállást a közeli Zalakaroson vagy Zalaszabaron tudtok foglalni, érdemes kipróbálnotok a környékbeli kisebb zalai pincészetek borait, a túra után a hegyi pincék teraszáról megcsodálni az elétek táruló látványt.